• Kentsel dönüşüm olup olmadığı nasıl anlaşılır?

  Binalarınızın veya iş yerinizin kentsel dönüşüm kapsamında olup olmadığını online olarak öğrenebilirsiniz. Bunun için belediyelere, bakanlık il müdürlüklerine başvuruda bulunabilir, e-devlet uygulaması üzerinden de öğrenebilirsiniz. ..

 • Kentsel dönüşümde arsa payı mı metrekare mi?

  F. Kentsel Dönüşüm Uygulamalarında Kentsel dönüşüm sürecinde, süreç tamamen arsa payı üzerinden işlemektedir. 6306 sayılı Kanun'a göre arsa payı, kentsel dönüşüm sürecinin konusunu teşkil eden anagayrimenkul hakkında alınacak kararlarda esas ölçüttür. ..

 • 25 yıllık bina depreme dayanır mı?

  Sağlam yapılmış ve zemini sağlan 25 yıllık bina depreme dayanıklı olabileceği gibi zemini kötü ve kalitesiz malzemelerden yapılmış 5 yıllık bina depreme karşı dayanıklı olmayabilir. Bu tamamen değişken bir durumdur. ..

 • Arsa tapulu ev kentsel dönüşüme girer mi?

  Kentsel Dönüşüm hakkında genel bilgilendirmeleri aşağıda bilgilerinize sunarız; Kentsel dönüşüm Türkiye' deki eski,depreme dayanıksız ekonomik ömrünü tamamlamış tüm binaları kapsamaktadır. Kentsel dönüşümden iskanlı kat irtifaklı binalar ile arsa tapulu kaçak binalar ve gecekondular da yararlanabilmektedir. ..

 • Baştan Sona Bina İnşaatı Yapım Aşamaları Nelerdir?

  A’dan Z’ye inşaat aşamaları oldukça kapsamlıdır ve birçok aşama yer alır. Bir inşaatın planlanması, uygulama geçilmesi ve sonlandırılması temel 3 başlıktır. Bu başlıkların her birinin altında farklı farklı ek maddelere ayrılan aşamalar bulunur. Baştan sona bina inşaatının yapım aşamaları şu şekilde özetlenebilir: Hafriyat: hafriyatın aplikasyonunun yapılması, hafriyat yapılması, hafriyatın nakliye edilmesi Temel altı işlemleri: hafriyat yapılan temel mıcır ve drenaj işlemlerinin yapılması, mıcır kalınlığına ..

 • Depreme Dayanıklı ev Nasıl Seçilir?

  Yapıları mümkün olduğunca depreme dayanıklı hale getirmek için denetimi yapılmış ve kaliteli şekilde üretilmiş beton, hem kolon ve kirişlerde, hem de perdelerde ana malzeme olarak değerlendirilmelidir. 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği, binalarda en az C25 dayanım sınıfı betonun kullanılmasını tavsiye etmektedir. ..