Arsa ve Binalarınızı Kentsel Dönüşümden Faydalandıralım

Kentsel dönüşüm nedir nasıl yapılır?

Kentsel dönüşüm, gerek zemin gerekse de altyapı anlamında sağlıklı ve güvenli bir kent yaşamına izin vermeyen bölgelerin ıslah edilmesidir. Islah, tehlikeli yapıların yıkılarak yenilerinin modern teknolojiye uygun, sağlam, depreme dayanıklı olarak yeniden inşa edilmesi suretiyle yapılır.

 

Kentsel dönüşüm için şartlar nedir?

Kentsel Dönüşüm Şartları Nelerdir? Bir yapının kentsel dönüşüm kapsamında yıkılıp devlet desteği ile yeniden inşa edilmesi için riskli yapı raporu bulunması gerekir. Yıkım kararı alınan gayrimenkullerin malikleri 18 ay boyunca kira desteği alabilirler. Kira yardım miktarı ise il bazında belirlenmektedir.

 

Kaç yıllık binalar kentsel dönüşüme giriyor?

Kentsel dönüşüm hangi yapıları kapsıyor? Tüm Türkiye kapsamında güvenli olmayan tüm binaları kapsar. 50 yaşın üzerinde veya 1999 yılından önce yapılmış ise binanız riskli olabilir. Böylece Kentsel Dönüşüm Yasası'ndan yararlanabilirsiniz.

 

Kentsel dönüşüme giren ev alınır mı?

Tapu kütüğüne işlenen belirtmeler hakkında, ilgili tapu müdürlüğünce ayni ve şahsi hak sahiplerine bilgi verilir. KENTSEL DÖNÜŞÜME GİREN EV SATILIR MI?: Bir evin kentsel dönüşüme girmesi, evin satılmasına engel teşkil etmiyor.

 

Ülkemizde idare; yeni kimlik kazandırma, yenileme ya da yeniden yapma şeklinde kentsel dönüşüm faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sürecin ilgili bakanlığıdır. Bunun yanında belediyelere de kentsel dönüşüm faaliyetlerini yürütmelerini sağlayacak yetkiler verilmiştir.

 

Kentsel dönüşüm avantajlı mı?

Ayrıca normalde bir inşaat yapılırken ödenmesi gereken vergi ve harçlardan muaf olunması en büyük avantajlardan birisidir. Bunun dışında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından vatandaşa yapılan geri ödemesiz kira yardımı ödemesi kentsel dönüşümün en büyük avantajlarından birisidir.

 

Kentsel dönüşüm de kaç metre kare daire verilir?

CEVAP 16: 6306 sayılı kanunda kentsel dönüşümden faydalanmak için herhangi bir metrekare sınırlaması bulunmamaktadır. Kanun kapsamında yapılan tespit sonucu yapıların riskli çıkması, kanunun getirdiği haklardan faydalanabilmek için yeterli olacaktır.

 

Kentsel dönüşüm kimler alabilir?

En az 1 yıldır riskli yapıda oturan kiracılar veya ikamet etmek şartıyla sınırlı ayni hak sahipleri yararlanabilecek.

 

Kentsel dönüşüm için yüzde kaç gerekli?

Riskli yapıların yıktırılmasından sonra yapılacak işlemler konusunda maliklerin hisseleri oranında en az üçte iki (2/3) çoğunluk ile karar alması gerekir. Kanun'da geçen 2/3 çoğunluk, malik sayısının 2/3 çoğunluğu değil, sahip olunan hisseler oranında maliklerin 2/3 çoğunluğudur.

 

1 binanın ömrü ne kadardır?

Sağlam ve kaliteli malzemeler ile yapılan yapıların ömürleri en az 45 ile 50 yıl arası belirlenmiştir. Belirlenen bu ömür, deprem sel gibi felaketler dışında tutulmuştur.

 

Kentsel dönüşümde ev sahibine ne verilir?

Kentsel dönüşüm için yıkımına karar verilmiş binadaki mülk sahiplerine TOKİ tarafından yapılmış evler veriliyor. TOKİ anlaşmasını tercih etmeyen ev sahipleri içinse yıkılan dairenin bedeli için nakit ödeme yapılabiliyor. Ayrıca yıkım kararı sebebiyle tahliye edilen ev sahipleri için kredi desteği de bulunuyor.

 

Kentsel dönüşümde müteahhit para alıyor mu?

Riskli yapı tespit raporu almak için bireysel olarak başvuruyorsanız, masraflarını siz karşılayacaksınız. Diğer kat malikleriyle ya da müteahhitle mutabakata varılırsa, tespit masrafları ortaklaşa ya da müteahhit tarafından karşılanabilir

 

Müstakil evler kentsel dönüşüme girer mi?

Müstakil binası olan vatandaşlar, mevcut binalarının Risk Analiz Raporlarını yaptırarak, çıkan rapor sonucunda eğer bina riskli ise, Risk Analiz Raporunu Bakanlığa onaylatarak ve tapuya işleterek Kentsel Dönüşüm kapsamında binalarını yenileyebilirler.

 

Kentsel dönüşüm kaç katlı?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Başbakanımızın talimatı ile biz imarda en fazla zemin artı 5 kat ya da 6 kata izin vereceğiz. Çok istisna mecburi bir durum ortaya çıkarsa biz değerlendirir gerekirse Bakanlar Kurulu'na götürürüz” dedi.

 

Kentsel dönüşüm devlet desteği ne kadar?

Konut yapım kredisinde ilk konut için hak sahibinin ödeyeceği faiz yüzde 0.79, devlet katkısı yüzde 0,70 olacak. Daha sonraki konutlar için en fazla 3 milyon TL'ye kadar yüzde 0,89 hak sahibi ödeyecek, yüzde 0,60 devlet katkısı olacak.

 

Kentsel Dönüşümde taşınma parası veriliyor mu?

Yani; Kentsel dönüşüm sürecinde yenilecek olan bir konutta ya da iş yerindeki kiracılar, 6306 numaralı kanun çerçevesindeki sözleşmeyle tahliye edilmiş olanlar, taşınma yardımından faydalanabilirler.

 

Daha fazla ayrıntı ve bilgi için ofisimize bekleriz.

  • (0274) 212 2052
  • (0555) 599 7499
  • bilgi@temellerinsaat.com